Przed podjęciem decyzji o przejściu na weganizm na pewno każdy z nas zada sobie to pytanie. Skoro bowiem myślimy o zastosowaniu jakiejś nowej i nietypowej diety, na ogół robimy to w celach zdrowotnych.

Zamierzamy lepiej zadbać o swój organizm i właśnie dlatego postanawiamy zrezygnować ze spożywania mięsa czy nabiału, nawet jeśli do tej pory lubiliśmy się z tymi produktami.

Zdrowa dieta wegańska – co warto wiedzieć?

W Internecie znajdujemy natomiast sprzeczne informacje na temat zdrowotności weganizmu. Niektórzy uważają, że tylko dieta wegańska jest zdrowa i dobra dla organizmu, podczas gdy inni oskarżają ją o wyniszczanie ludzkiego ciała. Badania naukowe, którymi zawsze powinniśmy się kierować, jasno wskazują natomiast na to, że na diecie wegańskiej jesteśmy w stanie odzyskać pełne i prawidłowe zdrowie.

Ograniczając spożycie produktów od zwierzęcych albo całkowicie ich unikając, zmniejszamy ryzyko wystąpienia różnych chorób związanych z układem krążenia, a także zapobiegamy otyłości, cukrzycy typu II czy próchnicy zębów. Nawet taka „książkowa” dieta wegańska może jednak prowadzić do pewnych niedoborów żywieniowych. Nie powinniśmy więc traktować jej jak cudowne remedium na wszystkie problemy zdrowotne.

Jeżeli bowiem nieumiejętnie zbilansujemy swoją dietę wegańską i nie wesprzemy jej dodatkową suplementacją, istnieje wysokie ryzyko, że już po kilku miesiącach zaczniemy odczuwać wyraźne skutki uboczne. Podobnie jest z mniej popularną, wegańską dietą keto, która również musi zostać skonsultowana z lekarzem u wzbogacona o odpowiednie mikroelementy.

U początkujących wegan bardzo często dochodzi przede wszystkim do rozwoju anemii. Niedokrwistość bierze się z niedoboru witaminy B12 oraz żelaza. Te dwie substancje bardzo trudno jest sobie dostarczyć wraz z produktami roślinnymi czy zbożowymi. Co prawda w żelazo bogate są wybrane gatunki roślin, jednakże taka witamina B12 nie występuje w żadnym produkcie roślinnym czy zbożowym.

To oznacza, że te dwie substancje odżywcze powinniśmy przyjmować dodatkowo wraz z suplementami diety. A sami musimy już zadecydować, czy dla nas dieta wsparta suplementacją będzie czymś zdrowym.