Kawa bez wątpienia ma sporo zwolenników. Niektórzy traktują ją jak siłę napędową, inni piją ją po prostu dla jej smaku. jeszcze inni uważają, że jest idealnym środkiem wspomagającym odchudzanie. Jednak czy to faktycznie prawda?

Kawa a zdrowie

W kawie znajdziemy sporo przeciwutleniaczy oraz innych związków korzystnie wpływających na nasz organizm.  naukowcy udowodnili nawet, że jej spożywanie hamuje rozwój chorób układu krążenia, nowotworów i cukrzycy. Zmniejsza także prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera oraz Parkinsona.  Jednak należy spożywać ją z umiarem. Zalecana przez lekarzy dawka to 3-5 filiżanek dziennie.

A czy kawa faktycznie odchudza? Naukowcy nie potrafią znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.  Prawdą jest, że po wypiciu kawy bogatej w kofeinę nasz organizm pobudza się do działania. Zwiększa się nasza aktywność fizyczna i nasze ruchy stają się bardziej energiczne. Stajemy się bardziej ożywieni, jesteśmy skłonni do szybkiego przemieszczania się, gestykulacji i gwałtownych ruchów.  Oczywisty jest zatem fakt, że podczas tych czynności spalamy więcej kalorii niż podczas siedzenia, czy spokojnego zachowania.  Pamiętajmy jednak, że mowa tutaj o czystej, czarnej kawie, która sama w sobie nie jest kaloryczna. Jeśli dodamy do niej mleko, śmietanę lub cukier od razu zwiększy się jej kaloryczność. W efekcie może się okazać, że zamiast pozbyć się zbędnych kalorii jeszcze nabędziemy kilka nadprogramowych kilogramów. Warto o tym pamiętać i zachować umiar  w jej spożywaniu, niezależnie od preferowanego sposobu spożycia.

Na ten temat pisze również strona https://www.argumenty.pl/