Marzysz o zdrowych i lśniących włosach? Musisz pamiętać o tym, by w porę zadbać o swoje zdrowie. Szczególnie ważna jest zdrowa dieta, dzięki której zadbasz nie tylko o swoją formę, ale i o wygląd. Co jeść, by piękne włosy przestały być tylko marzeniem?

Problemy z włosami a błędy w odżywianiu

Na stan włosów może wpływać wiele czynników. Problemy związane z ich wyglądem oraz formą mogą wiązać się ze źle dobranymi kosmetykami lub drobnymi zaniedbaniami, popełnianymi podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie zapominaj jednak, że osłabienie włosów i pogorszenie ich wyglądów może być skutkiem złej diety i niedoborów poszczególnych składników odżywczych. Brak odpowiedniej ilości białka w twojej codziennej diecie może się poważnie odbić nastanie mieszków włosowych, a to oznacza wolniejszy wzrost włosów i początek problemów z ich wypadaniem. Równie poważnym zagrożeniem są niedobory cynku, żelaza oraz selenu. Problemy z wypadającymi włosami są też bardzo częste wśród tych osób, które zbyt rzadko sięgają po produkty będące dobrymi źródłami niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Dieta na piękne włosy. Co jeść, by poprawić ich formę?

Dieta na piękne włosy nie jest zbyt wymagająca, a przestrzeganie jej podstawowych zasad sprawi, że osiągniesz zadowalające efekty w bardzo prosty sposób. Dla twoich włosów najważniejszymi składnikami odżywczymi są białka, tłuszcze (szczególnie NNKT i kwasy tłuszczowe omega-3), witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz witaminy z grupy B. Dla zdrowia włosów ważnym wsparciem jest też witamina C, będąca podstawą dla sprawnie działającego układu odpornościowego. W diecie na piękne włosy nie może też zabraknąć tych produktów, które zawierają większe ilości siarki oraz krzemu.

Co musisz jeść, aby wzmocnić swoje włosy w naturalny sposób? Sięgaj przede wszystkim po chudy nabiał, który wzmocni twój organizm odpowiednią ilością białka, doceń też rośliny strączkowe (m.in. soję i ciecierzycę). Tłuszcze zwierzęce zastąp olejami roślinnymi, znanych ze sporej zawartości tłuszczów omega-3 i omega-6. Dzięki nim zapewnisz włosom odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia, a tym samym znacznie ograniczysz problemy z wypadaniem włosów. Dla zdrowia i dobra włosów ogranicz spożycie tych produktów spożywczych, które zawierają sporo konserwantów i sztucznych dodatków. Im świeższe i naturalniejsza będzie twoja dieta, tym lepiej dla twojego organizmu. Warzywa, owoce, produkty z pełnych ziaren zbóż – oto produkty, na których powinna się opierać zdrowa dieta na piękne włosy. Pij też sporo wody, gdyż odpowiednie nawilżenie organizmu tonie tylko lepsze samopoczucie, ale i mniej problemów związanych z wyglądem.

Zdrowa dieta ma ogromny wpływ na twoje samopoczucie, może pomagać ci również w utrzymaniu atrakcyjnego wyglądu. Jeśli w porę zmienisz swój jadłospis, możesz liczyć na to, że sporo problemów związanych z formą i wyglądem włosów wkrótce rozwiąże się w naturalny sposób.