Zdrowy styl życia to bardzo modny ostatnimi czasy temat. Oprócz aktywności fizycznej, dieta ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia.

W mediach społecznościowych roi się  od różnej maści celebrytów polecających konkretne diety i reklamujących przy okazji swoje produkty. Nie można jednoznacznie wskazać jednej diety jako tej najzdrowszej. Każdy człowiek to też osobny przypadek i inaczej będzie reagował na daną dietę. Jakie diety uważa się za najzdrowsze? Oto kilka przykładów.

1. Dieta śródziemnomorska

Od wieków praktykowana przez mieszkańców krajów śródziemnomorskich. Jej zasady to przede wszystkim spożywanie produktów pełnoziarnistych i unikanie czerwonego mięsa.

Bardzo ważne są warzywa jako część każdego posiłku. Dieta śródziemnomorska stawia też na zdrowe tłuszcze, przede wszystkim oliwę z oliwek. Jadłospis warto też wzbogacić świeżymi, lokalnymi rybami i owocami morza. Bardzo ważne jest też picie dużej ilości wody, a czasami można pozwolić sobie na lampkę wina.

2. Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna ostatnimi czasy zdobywa coraz większą popularność. Jej podstawowe zasady to spożywanie dużej ilości zdrowych tłuszczy i wyeliminowanie węglowodanów. Na diecie keto nie należy spożywać też owoców i przetworzonych produktów zawierających cukier.

Rygorystyczna dieta ma nam pomóc w uzyskaniu stanu ketozy. Oznacza to, że nasz organizm w tym stanie pobiera energię prosto z tkanki tłuszczowej, co pozwala na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów.

Więcej informacji: o tym czym jest dieta keto i jakie ma zalety w portalu kcal.pl.

3. Dieta raw

Dieta raw, po polsku nazywana surową dietą, to rygorystyczna dieta na której spożywa się minimum 95% posiłków na surowo. Z zasady jest to dieta wegańska.

Opiera się na różnorodnych posiłkach przygotowywanych z warzyw i owoców nie poddanych obróbce termicznej. Ważną częścią diety są też nierafinowane oleje i orzechy. Dieta raw uważana jest za świetny sposób na oczyszczenie organizmu, ale nie zalec się jej stosować w okresie zimowym.