Czym jest zdrowe odchudzanie?

Zdrowe odchudzanie absolutnie nie polega na przestrzeganiu restrykcyjnej diety, czy katowaniu się ćwiczeniami, aby jak najszybciej zgubić nadwyżkę wagi.  Tym sposobem możemy tylko zderzyć się z efektem jo-jo. Oprócz tego przyjdzie nam walczyć ze złym samopoczuciem, towarzyszącym mu rozdrażnieniem, spadkiem energii i apatią. W wielu przypadkach decydując się na wprowadzenie ostrej diety, nie dostarczamy organizmowi witamin i minerałów niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Zmniejszając diametralnie ilość  kalorii, często spożywamy jałowe jedzenie. Jest to szybki sposób na zrzucenie kilku kilogramów, jednak efekty takiego odchudzania będą krótkotrwałe.

Aby odchudzać się zdrowo, musimy liczyć się ze zmianą stylu życia, a nie tylko sposobu odżywiania.  Oczywiście, podstawą  jest racjonalna dieta, której zadanie polega na dostarczeniu energii, zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na różne składniki, ale również dopuszczeniu od czasu do czasu niezdrowej przekąski do jadłospisu.

Na czym polega optymalizacja diety?

Zoptymalizowanie diety to długi proces. Może on być szczególnie żmudny w przypadku osób, których dotychczasowa jadłospis  był ubogi w minerały i witaminy.  Kluczowe jest uzyskanie idealnej proporcji białek, węglowodanów oraz tłuszczów wchodzących w skład przygotowywanego przez nas posiłku.  Pamiętajmy, że dieta powinna być ułożona z uwzględnieniem indywidualnych czynników.  Przy jej planowaniu nie możemy zatem kierować się sugestiami osób trzecich. Coś, co w ich przypadku się sprawdziło, dla nas może być zbędne, lub nawet niekorzystne. Oto czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę: płeć, wzrost, wiek, waga, tryb życia, aktywność fizyczna. Na tej podstawie jesteśmy w stanie stworzyć zoptymalizowaną dietę, nie narażając się na efekt jo-jo.

 

Czy to, co jemy, wpływa na nasz metabolizm?

Przemiana materii ma spory wpływ na tempo pozbywania się zbędnej tkanki tłuszczowej.  Proces ten jest regulowany przez tarczycę. W związku z tym, chorzy zmagający się z takimi przypadłościami jak choroba Hashimoto, nadczynność lub niedoczynność tarczycy powinny konsultować z lekarzem wszystkie problemy związane z redukcją wagi. Niezbędne w tym przypadku jest regularne wykonywanie badań.

Warto jednak podkreślić, że częstotliwość przyjmowanych przez nas posiłków nie ma wpływu na  przemianę materii.  Najbardziej znacząca w tym przypadku jest ilość spożywanych kalorii oraz próg kaloryczny. Można go zmierzyć, poprzez weryfikację tego, ile czasu odczuwamy sytość po zjedzeniu konkretnego produktu.
Nie zapominajmy, że spożywanie posiłków powinno być dla nas przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Jeśli zmieni się nasze nastawienie, łatwiej będzie nam przyjąć nowy styl życia i efektywnie zrzucić niechciane kilogramy.

Jak prawidłowo jeść?

Zacznijmy od tego, że zasada pięciu mniejszych posiłków niekoniecznie sprawdzi się w przypadku efektywnego  odchudzania.  Warto bowiem podkreślić, że  określenie  idealnej częstotliwości jedzenia jest kwestią indywidualną.   W tym przypadku najważniejszym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest tryb życia. Kierując się stopniem naszej codziennej aktywności, możemy ustalić zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, włączając w to niezbędne minerały i witaminy.

Najczęściej wraz z wprowadzeniem restrykcyjnej diety decydujemy się na rozpoczęcie intensywnych ćwiczeń.  Przygotowując posiłek, który spożyjemy po treningu, powinniśmy pamiętać o deficycie kalorycznym. To złota zasada, o której nie wolno zapominać. Myślenie, że po ciężkim treningu możemy jeść wszystko to, na co tylko mamy ochotę, jest błędem, który może nas sporo kosztować. Popełniając go, nie tylko nie uzyskamy oczekiwanych rezultatów, ale dodatkowo możemy narazić organizm na nieprzyjemne skutki.  Zadbajmy przede wszystkim o to, aby w naszym menu znalazły się składniki wspomagające szybką regenerację.

Co jeść?

Jeśli chcemy schudnąć, nie powinniśmy całkowicie eliminować tłuszczów z naszej diety. Zwróćmy jednak uwagę na ich rodzaj. Odpowiednio dobrane, dostarczą  organizmowi energię pomocną w procesie spalaniu tłuszczów, który zachodzi podczas treningu lub pracy umysłowej. Głównym składnikiem nasze diety powinny być produkty bogate w białko, które dają uczucie sytości, przy jednoczesnym optymalnym bilansie kalorycznym. Nie zapominajmy także o błonniku wspomagającym przemianę materii.  Starajmy się ograniczać cukry proste, które są odpowiedzialne w głównej mierze za powstawanie tkanki tłuszczowej.

 

Co pić, żeby schudnąć?

Odpowiednie nawodnienie  organizmu to podstawa zdrowej diety.  Pamiętajmy o regularnym przyjmowaniu płynów, przy czym starajmy się spożywać jak najwięcej czystej wody. Dla lepszego smaku możemy do niej dodać cytrynę lub miętę. Co ciekawe, pomocna w odchudzaniu może się okazać zielona herbata, przyspieszająca proces spalania kalorii.  Nie spodziewajmy się jakiś spektakularnych rezultatów, jednak po miesiącu jej  regularnego picia możemy odnotować zauważalny spadek wagi.

Na ten temat pisze również strona https://www.piekniejsza.pl/