Często możemy się spotkać z opinią, ze zielona herbata wspomaga odchudzanie. Dlatego wiele osób coraz częściej decyduje się na jej spożywanie, zastępując nią czarną herbatę i inne napoje. Jednak czy faktycznie możemy mówić o korzystnym wpływie zielonej herbaty na spadek wagi?

Opinia poparta badaniami

Japońscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy faktycznie zielona herbata sama w sobie pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów. W tym celu przez trzy miesiące obserwowano osoby pijące dziennie trzy filiżanki zielonej herbaty. Przy czym nie stosowały one w tym czasie żadnej innej diety oraz nie zmieniały swoich nawyków żywieniowych. Po upływie ustalone czasu stwierdzono, że waga tych osób spadła o 1,5 kg.  Co miał na to wpływ? Przede wszystkim zawarte w herbacie katechiny odpowiedzialne za usprawnienie metabolizmu poprzez aktywowanie enzymów trawiennych.  A także zatrzymujące przyswajanie glukozy i tłuszczu z jedzenia. Bez wątpienia możemy zatem mówić o tym, że zielona herbata ma działanie sprzyjające odchudzaniu. Przyczyniają się do tego również garbniki oraz teina wspomagające termogenezę. Jest to proces, w którym organizm wytwarza ciepło, a przy okazji spala kalorie oraz tłuszcz. Warto również wspomnieć, że w wyniku badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców udało się udowodnić, że zielona herbata wspomaga odchudzanie lepiej, niż napoje zawierające kofeinę.

 

Warto zatem pić ją codziennie. Pamiętajmy jednak by robić to między posiłkami, a nie w trakcie. Ponieważ zawarte w niej składniki mogą utrudniać przyswajanie niektórych składników odżywczych z pożywienia.  Aby efekty były szybciej widoczne, warto dodatkowo przejść na zdrową dietę zacząć uprawiać aktywność fizyczną. Te wszystkie czynniki pomogą nam odnieść sukces w walce z nadprogramowymi kilogramami