Podczas fermentacji warzyw wytwarzany jest kwas mlekowy. Jest to substancja oczyszczająca organizm, wzmacniająca system odpornościowy.  Ponadto  wspomaga trawienie i zmniejsza poziom cholesterolu.  Bierze również udział w syntezowaniu niektórych witamin z grupy B oraz witaminy K.

 

Zalety kiszonek

Dużą zaletą kiszonek jest mniejsza kaloryczność, którą zawdzięczają zmniejszeniu zawartości cukru, jaka zachodzi  podczas procesu kiszenia. Jednak nie tracą przy tym cennego błonnika, który zapewnia poczucie sytości, dzięki czemu jest niezwykle pomocny w zachowaniu prawidłowej wagi. Kiszonki są również źródłem witamin z grupy B regulujących metabolizm, pomagających wzmocnić włosy i paznokcie oraz chroniących przed anemią poprzez zwiększenie przyswajalności żelaza. Podczas procesu fermentacji wartościowe składniki przenikają również do soku, dlatego nie warto go wylewać.

 

Co ciekawe podczas procesu fermentacji warzywa i owoce stają się niej kaloryczne. I tak na przykład jeden ogórek lub misa kapusty to jedynie 12 kcal. Dzieje się tak dlatego, iż zmniejsza się zawartość cukru, który zostaje przekształcony w kwas mlekowy i  zwiększa się  ilość wody.  Warto jednak pamiętać, że kiszonki zawierają sporo ilość soli szkodliwej dla naszego organizmu. Dlatego należy je spożywać z umiarem.  Zwłaszcza osoby borykające się z nadciśnieniem powinny zwrócić uwagę na ten aspekt.  Pamiętajmy również o tym, że tylko surowe kiszonki zachowują wszystkie swoje wartości. Pod wpływem wysokiej temperatury tracą dobroczynne bakterie oraz witaminę C.

 

 

  • Kiszonki zawierają dużo soli, która w nadmiarze szkodzi. Dlatego należy je jadać z umiarem, jako dodatek (dotyczy to zwłaszcza nadciśnieniowców).
  • Kiszonki najlepiej jadać na surowo – gotowanie pozbawia je witaminy C i dobroczynnych bakterii.
  • Najzdrowsze są kiszonki wykonane samodzielnie. Robiona przemysłowo kiszona kapusta czy ogórki zazwyczaj zawierają środki konserwujące. Do przetworów dodaje się także np. jeden szczep bakterii albo inne substancje, które przyśpieszają proces fermentacji. Takie kiszonki mają mniej walorów zdrowotnych niż te, gdzie proces fermentacji przebiega w sposób naturalny. Dlatego, jeśli nie robisz przetworów domowych, kiszoną kapustę kupuj na bazarze u zaufanego producenta lub w sklepie ekologicznym, a nie w supermarkecie.

Co można kisić?