My kobiety lubimy zakupy, nie chodzi o sam moment wydawania pieniędzy, ale o tą chwilę w której rodzi się instynkt łowcy. Jest to moment w którym oko dostrzega kolor i fason a ręka z przyjemnym dreszczykiem sięga po wieszak z ubraniem. Biegniemy do przymierzalni, słońce świeci, ptaki śpiewają i świat jest piękny. Następnie przemierzamy daną sukienkę / spodnie / bluzkę i świat staje się mniej przyjaznym miejscem. Spodnie nie chcą się zapiąć, choć jeszcze rok temu ten rozmiar był dobry, materiał sukienki opina się na brzuchu przypominającym balonik a bluzka pięknie podkreśla wystające boczki;. Zamiast wymarzonego stroju zakładamy namioto podobny ciuch, byle tylko zakryć wałeczki tłuszczu.
Zazwyczaj tyjemy niepostrzeżenie dla siebie samych, niewłaściwa dieta to nie świadomy wybór. Pomijając choroby typu niedoczynność tarczycy czy inne schorzenia na które nie mamy wpływu, nadwaga jest naszym własnym wyborem. Zapominamy o potrzebach naszego ciała, jemy w pośpiechu, pomijamy posiłki, a później, w napadzie wilczego głodu rzucamy się na cokolwiek co jest w zasięgu ręki.

Dochodzimy w końcu do momentu w którym postanawiamy coś zmienić i wybór pada na dietę. A w naszej świadomości dieta jest synonimem kary, wyroku i umartwienia. To nie dietę należy zmienić przede wszystkim ale nasze podejście do odchudzania. Dieta nie może polegać na masochistycznym odmawianiu sobie tego co jest jedną z podstawowych funkcji biologicznych. Będąc na diecie nie można się głodzić. Głód powoduje to, że organizm wtacza broń do walki z niedoborem. Metabolizm spada, a wszystko to co nie jest niezbędne do przeżycia zostaje odłożone na czarną godzinę w postaci tłuszczu. Właściwa i zbilansowana dieta sprawia, że organizm nie potrzebuje się bronić przed niedoborem, składniki odżywcze są przyswajane a nadwyżka jest niepotrzebna więc nie mamy napadów wilczego głodu. Ważne jest by słuchać własnego organizmu, jesteś głodna jedź, nie możesz czegość dojeść – zostaw to na talerzu.
Kiedy już zrozumiemy, że dieta nie jest karą łatwiej przyjdzie nam właściwie komponować posiłki. Należy wybierać produkty zdrowe ale przede wszystkim takie które lubimy. Uboga dieta i drastyczne ograniczenie kalorii to nie odchudzanie a wojna na wyniszczenie z własnym organizmem.