Regularne piesze wędrówki są bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Są również pomocne w procesie utraty wagi.  To łatwy sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jest to rodzaj ruchu odpowiedni dla osób w każdym wieku. Podstawową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest tempo. Spacerując nogą za nogą, nie spalimy tylu kalorii co w przypadku szybkiego marszu.

Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, iż prędkość w sposób bezpośredni wpływa na ilość kalorii spalanych podczas wykonywania danych ćwiczeń. Badania wykazały również, że osoby, które przyspieszyły tempo w czasie chodzenia, spaliły o wiele więcej kalorii niż w czasie wolniejszego chodu.

Oczywiście przyspieszenie tempa nie znaczy, że musimy od razu zacząć biegać. Idealnym sposobem na spalenie kalorii i pozbycie się zbędnych kilogramów jest energiczne chodzenie.  Dobrze jest je podzielić na interwały. Na początek \\  wystarczy 5-10 minut na rozgrzewkę. Następnie dobrze jest znacznie zwiększyć tempo, aby po 15 sekundach powrócić do poprzedniego.  Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest wykonać jak najwięcej takich  powtórzeń.

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z chodzeniem, warto stopniowo zwiększać długość przeprowadzanego treningu. Zacznijmy od 5-minutowego, interwałowego spaceru, a następnie za każdym razem wydłużajmy go o kilka minut. Wszystko róbmy bez zbędnego pośpiechu, zwracając uwagę na reakcję organizmu.

Pamiętajmy również, aby zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie.  W przeciwnym razie, zamiast odnieść korzyści z marszu, możemy sobie tylko zaszkodzić i nabawić się niepotrzebnych kontuzji.